Różnica pomiędzy zwykłym betonem a GRC

Największe różnice pomiędzy zwykłym betonem a betonem GRC dotyczą przede wszystkim składu obydwu kompozytów, a co za tym idzie, ich właściwości fizycznych.
Tradycyjny beton składa się głównie z kruszywa, spoiwa – najczęściej cementu – oraz wody z niewielką ilością koniecznych dodatków lub domieszek wpływających na jego właściwości. W przypadku GRC dochodzi zbrojenie z włókien szklanych.
Na najbardziej podstawowym poziomie różnice pomiędzy zwykłym kompozytem a GRC dotyczą proporcji składników. Przede wszystkim do produkcji fiberbetonu używa się większej ilości cementu – nawet do 50% masy wszystkich składników mineralnych. Klasa użytego cementu zależy od producenta kompozytu, jednak jest to zazwyczaj 52,5 MPa, z możliwie wysokim przyrostem wytrzymałości mechanicznej po 28 dniach, przekraczającym nierzadko 20 MPa. Do GRC dodaje się zdecydowanie mniej wody – stosunek masy wody do masy cementu w 1m3 mieszanki czasami wynosi zaledwie 0.2, podczas gdy w tradycyjnych betonach osiąga on wartość 0.6 – 0.7. Do GRC dodaje się również specjalne plastyfikatory w miejsce wody oraz wyżej wspomniane włókna szklane, a także pewną ilość wypełniaczy (pyły krzemionkowe, kwarcowe itp.) w miejsce tradycyjnego kruszywa. Co ciekawe, do GRC raczej nie używa się cementów wzbogaconych dodatkami – wszelkie dodatkowe substancje są ręcznie odmierzane, czasami z dokładnością do kliku gramów na m3 mieszanki.
Z oczywistych względów różnice w składzie niosą za sobą różnice we właściwościach obydwu kompozytów. GRC jest lżejszy, wytrzymalszy na zginanie, ściskanie oraz rozciąganie, a także łatwiejszy w konserwacji. Stosując specjalne pigmenty, najczęściej tlenki metali, można mu nadać żądaną barwę. Dzięki odpowiednim formom oraz technikom wylewania płyty GRC można dowolnie formować lub kształtować ich powierzchnię. Taka „plastyczność” fiberbetonu sprawia, że – w przeciwieństwie do tradycyjnych betonów – jest on stosowany głównie jako ozdoba lub budulec poszczególnych elementów wystroju wnętrz, takich jak meble, blaty, umywalki, pokrycia ścian czy stropów.

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *