Jaka jest różnica pomiędzy cementem a betonem?

Czasami można się spotkać z kuriozalnymi tłumaczeniami, że cement jest „betonem w workach”. Jest to oczywiście nieprawda. Cement to po prostu najważniejszy składnik mieszanki betonowej.
Generalnie cement jest mineralnym spoiwem powstającym, jak łatwo się domyślić, w cementowniach. Jego najważniejszą właściwością jest twardnienie po zarobieniu z wodą. W bardzo dużym uproszczeniu cement powstaje najczęściej z surowców mineralnych (margiel, wapień lub glina) wypalonych na klinkier w specjalnym piecu. Następnie klinkier jest mielony z odpowiednimi dodatkami, najczęściej z gipsem, popiołem, żużlem lub kamieniem wapiennym i – już jako cement – składowany w silosach.
Obecność dodatków w odpowiednich proporcjach zmienia właściwości cementu, a co za tym idzie, betonowej mieszanki, która z niego powstaje. Oznacza to, że odpowiedni cement może powodować m.in. pęcznienie masy betonowej podczas jej wiązania, przyspieszać wiązanie lub uodparniać beton na działanie siarczanów.
Dla odmiany beton jest kompozytem powstałym poprzez zmieszanie spoiwa (cement) oraz kruszywa (piasek, żwir) z wodą i różnymi dodatkami czy domieszkami. Istnieje bardzo dużo rodzajów betonu, klasyfikowanego ze względu na jego właściwości fizyczne, sposób zagęszczania lub układania, ciężar czy miejsce użycia. O większości rodzajów betonu przeczytacie Państwo w naszym artykule „Jak klasyfikuje się beton?”. Zapraszamy do lektury!

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *