Do czego służą ażurowe płyty betonowe?

Ażurowe płyty betonowe są bardzo często wykorzystywane do zabezpieczania skarp. Ponadto można nimi wykładać brzegi zbiorników wodnych czy utwardzać nawierzchnie podjazdów, a także układać na chodnikach czy parkingach. Ze względu na swoją budowę bardzo dobrze odprowadzają wodę.

Wykonuje się je zazwyczaj z betonu zbrojonego drutami stalowymi. Przyjmują różne kolory – najczęściej spotykane są różne odcienie szarości, rzadziej czerń, grafit czy czerwień. Otwory, które znajdują się w płytach, mają przede wszystkim za zadanie zwiększyć przyczepność betonowej płyty. Otwory są zazwyczaj wypełniane żwirem, grysem lub żyznym podłożem. Można posadzić w nich byliny lub posiać trawę.

Jeśli chodzi o domowe zastosowanie, to ażurowe płyty są najczęściej wykorzystywane do budowy podjazdów. Oczywiście taki podjazd może być użytkowany dopiero wówczas, gdy otwory zostaną zasypane oraz utwardzone. W przeciwnym wypadku użytkowanie niewypełnionych płyt może się zakończyć ich uszkodzeniem lub uszkodzeniem zawieszenia w samochodzie.

Betonowe płyty ażurowe są dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy nie chcemy, aby cała powierzchnia (np. skarpy lub podjazdu) była pokryta litym betonem. Pozwalają one na swobodne przenikanie wody do gruntu, dzięki czemu można utwardzić na przykład powierzchnię w ogrodzie w sposób, który jest bardzo zbliżony do naturalnego.

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *