Czym jest beton przepuszczający światło?

Beton przepuszczający światło, czyli Litracon® (nazwa pochodzi od angielskich słów „light-transmitting concrete”) jest transparentnym materiałem budowlanym stosowanym w architekturze, sztuce oraz budownictwie. Jego twórcą jest węgierski architekt Áron Losonczi, który w 2001 r. wraz z naukowcami z Uniwersytetu Technologii i Ekonomii w Budapeszcie opracował recepturę omawianego materiału.
Litracon® posiada wszystkie właściwości tradycyjnego betonu. Jest stosunkowo wytrzymały, poza tym przyjmuje gęstość od 2100 do 2400 kg/m3. Produkowany jest w postaci bloków o maksymalnych rozmiarach 1200 x 400 mm i maksymalnej grubości do 500 mm, a także paneli przyjmujących maksymalne rozmiary 3600 x 1200 mm o grubości 60 mm. Litracon® może przyjąć biały, szary lub czarny kolor. Pomiędzy blokami i panelami występują niewielkie różnice w ich strukturze, do których zaraz dojdziemy.
To, co sprawia, że Litracon® jest tak unikatowym materiałem, są dodatki. Otóż w jego podstawowej wersji tym dodatkiem są tysiące światłowodów. Poszczególne włókna są ułożone równolegle do siebie oraz prostopadle do płaszczyzn bloku. Ich proporcja wynosi 4% wagi mieszanki. W panelach, zwanych Litracon pXL®, tym dodatkiem są włókna z przepuszczającego światło tworzywa sztucznego. Podstawowa różnica polega na tym, że w panelach tworzywo sztuczne rozłożone jest równomiernie (jak piksele na monitorze, stąd nazwa produktu), zaś bloki posiadają unikatowe, dość regularne, chociaż niesymetryczne wzory. Poza tym zarówno bloki, jak i panele, są ręcznie wykonywane.
Największą zaletą Litraconu® jest jego umiejętność przepuszczania światła, wzmocniona dodatkowo polerowaniem powierzchni bloków oraz paneli. Jest to wyjątkowo efektowny materiał, który może być używany zarówno jako podstawowy budulec ścian, jak i w formie paneli elewacyjnych czy stropów. Obecność dodatków nie ma żadnego wpływu na wytrzymałość betonu, również dlatego, że jest to materiał jednorodny – pomiędzy włóknami a kompozytem nie występują żadne wolne przestrzenie. Ze względu na swoje właściwości Litracon® jest na równi ceniony zarówno przez architektów, jak i artystów, np. rzeźbiarzy. Ponadto może być stosowany do bardzo efektownych rozwiązań, np. lamp lub przepuszczających światło ścianek działowych.

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *