Czy beton jest wodoszczelny?

Najpopularniejsze klasy betonu, takie jak C 16/20 czy C20/25 nie są wodoszczelne w taki sposób, jak np. większość tworzyw sztucznych. Owszem, woda nie przecieka przez betonową strukturę swobodnie, ale jeżeli kompozyt jest narażony na długotrwałą wilgoć lub obecność wody pod dużym ciśnieniem, wówczas po pewnym czasie będzie można zaobserwować pojawienie się zacieków na betonowej powierzchni.
Dzieje się tak ze względu na mikroskopową budowę kompozytu. Otóż w całej jego objętości znajdują się mikropory, które nie stanowią większej przeszkody dla przenikającej wody. Oznacza to, że podniesienie stopnia wodoszczelności betonu jest równoznaczne z ograniczeniem ilości oraz wielkości mikroporów. Można to zrobić na kilka sposobów. Najpopularniejszymi są staranne rozwibrowanie ułożonej mieszanki posiadającej odpowiednio niski wskaźnik wodno-cementowy (maksymalnie 0.55, im niższy tym beton bardziej wodoszczelny) oraz zastosowanie specjalnych domieszek.
Należy także pamiętać o odpowiednio dobranym kruszywie, którego ziarna muszą szczelnie wypełniać wszystkie wolne przestrzenie w betonowej masie. Jeżeli istnieje taka możliwość, powierzchnię betonu należy zaimpregnować specjalnymi środkami zabezpieczającymi przed niszczącym wpływem wody oraz wilgoci. Ponadto w przypadku niektórych elementów z definicji narażonych na obecność wilgoci, np. fundamentów lub ścian fundamentowych, należy dodatkowo zadbać o odpowiednią warstwę hydroizolacyjną – folię, emulsję asfaltową lub lateksową itp.
Warto również wiedzieć, że w przypadku betonów służących do specjalistycznych zastosowań, np. przy budowie tam lub mostów, stosuje się dodatkowo kryterium wodoszczelności. W tym przypadku stopień wodoszczelności przyjmuje różne wartości (W-2, W-4, W-6, W-8, W-10 i W-12). Jest to wielkość, która dotyczy zdolności przeciwstawiania się przepływowi wody przez kompozyt. Liczba w powyższym oznaczeniu określa dziesięciokrotność maksymalnego ciśnienia wody (w MPa), przy którym nie pojawiają się objawy przeciekania. Badanie przeprowadzane jest na próbce o grubości 150 mm i dotyczy przede wszystkim kompozytów specjalistycznych.

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *