Beton to od dekad najpowszechniejszy z materiałów budowlanych – jak podaje jednak Journal of Environmental Engineering, jego produkcja niesie ze sobą bardzo wysokie koszty z punktu widzenia środowiskowego. W kolejnych procesach wytwarzania betonu do atmosfery przedostają się spore ilości dwutlenku węgla oraz szkodliwych pyłów.
Czy oznacza to, że chcąc budować bardziej ekologicznie musimy zrezygnować z jednego z najtańszych i najpowszechniejszych materiałów budowlanych? Nie do końca. Najnowsze badania sugerują, że istnieją sposoby zwiększenia pochłanialności przez beton dwutlenku węgla, który jest wytwarzany w trakcie produkcji cementu. Wdrożenie właściwych metod konstrukcyjnych już teraz pozwala podnieść poziom absorbcji o około 5%.
Oprócz tego stosowane w czasach obecnych technologie wytwórstwa cementu i betonu umożliwiają zdecydowane ograniczenie ilości szkodliwych gazów trafiających do atmosfery. Przedsiębiorstwa produkcyjne dodają do mieszanek cementowych popioły lotne zapewniające wyższy poziom urabialności zapraw oraz betonowych mieszanek. Gdy wspomniane popioły są wtórnie wykorzystywane unika się szkodliwego procesu ich składowania na hałdach, chroniąc dodatkowo środowisko naturalne.