Pomimo obecności na rynku wielu nowoczesnych i interesujących rozwiązań budowlanych tradycyjne stropy monolityczne wciąż posiadają licznych zwolenników. Dzieje się tak z kilku przyczyn.
Przede wszystkim podczas układania stropu monolitycznego nie ma potrzeby korzystania z ciężkiego sprzętu. Poza tym materiały budowlane konieczne do jego ułożenia można bez problemu zdobyć – stalowe pręty czy beton łatwo kupić, zaś deski mogą zostać później użyte do budowy dachu. Ponadto stropy monolityczne mogą przyjąć różne kształty, również nietypowe, okrągłe lub wielokątne. Do tego nie są zbyt grube (mają od kilku do kilkunastu centymetrów) i dobrze izolują dźwiękowo oraz termicznie. Jeżeli są ułożone zgodnie z zasadami sztuki budowlanej, stropy żelbetowe tworzą z obydwu stron, czyli podłogi oraz sufitu, gładką i równą powierzchnię.
Niestety, posiadają również wady. Przede wszystkim są stosunkowo ciężkie, poza tym ich ułożenie jest pracochłonne, ponieważ wymagają pełnego deskowania i skomplikowanego zbrojenia, wykonanego przez specjalistę. Ponadto podczas prac nie powinny następować żadne przestoje – po ułożeniu szalunku i zbrojenia należy natychmiast układać beton, pamiętając oczywiście o jego zawibrowaniu i odpowiedniej pielęgnacji. Samodzielna budowa takiego stropu jest niemożliwa, dlatego podczas omawianych prac należy koniecznie skorzystać z pomocy wysokiej klasy specjalistów.