Różnice między grubym a chudym betonem?

Określenie „gruby beton” jest raczej umowne i rzadko stosowane przez specjalistów. Jedynym przypadkiem, w którym można się spotkać z tym określeniem, jest zestawienie z pojęciem „chudy beton”. W tym ujęciu „chudy beton” jest nienośnym kompozytem o bardzo niskiej odporności na ściskanie. Analogicznie – beton gruby to beton konstrukcyjny, którego parametry pozwalają na jego użycie do wykonania ścian, schodów itp.
Beton podkładowo-wyrównawczy, czyli właśnie popularny „chudziak”, jest stosunkowo tanim kompozytem, używanym wszędzie tam, gdzie należy ułożyć spodnią warstwę w miarę twardego, ale niezbyt drogiego podkładu. Można go używać na tarasach czy jako wylewkę pod podłogę, chociaż najpopularniejszym zastosowaniem „chudziaka” jest podkład pod fundamenty, szczególnie żelbetowe na gruntach piaszczystych. Jego warstwa powinna wynosić maksymalnie 10 cm, układa się ją bezpośrednio na gruncie – nie ma konieczności jego wylewania na folię.
W skład 1 m3 betonu podkładowo-wyrównawczego wchodzi zaledwie ok. 150 kg cementu, co oznacza, że osiąga on maksymalną klasę wytrzymałości C 8/10. Nie wszystkie betoniarnie posiadają chudy beton w swojej ofercie, dlatego bez większego ryzyka można spróbować wykonać taki kompozyt samodzielnie.

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *