Wibrowanie betonu jest działaniem mającym na celu zagęszczenie i ujednolicenie ułożonej mieszanki betonowej. Polega ono na użyciu specjalnego wibratora do betonu, którego drganie równomiernie i ściśle układa betonową masę, zarówno w szalunku (w przypadku fundamentów), jak i swobodnie wylaną (np. na posadzce). Oczywiście istnieją różne modele wibratorów do betonu, używane zależnie od ilości ułożonej masy betonowej czy sposobu jej ułożenia.
Jak sama nazwa wskazuje, zjawisko wibrowania betonu polega na przeniesieniu drgań o stosunkowo wysokiej częstotliwości z urządzenia na ułożoną masę. Drgania pozwalają na usunięcie ze świeżego betonu nadmiaru wody, a także gazów powstałych zarówno podczas wylewania masy, jak i reakcji chemicznych zachodzących pomiędzy jej składnikami. Poza tym drgania sprawiają, że zmniejsza się tarcie pomiędzy składnikami betonu, co w połączeniu z usunięciem pęcherzyków powietrza sprawia, że masa staje się bardziej jednorodna, a co za tym idzie, dokładniej wypełnia wszystkie wolne przestrzenie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku obecności zbrojenia, ponieważ nadmiar powietrza w betonie z pewnością przyspieszy jego korozję. Ryzyko wystąpienia spękań także ulega znacznej redukcji. Innymi słowy – wibrowanie jest konieczne przy każdym rodzaju żelbetu.
Dzięki wibrowaniu zwiększa się wytrzymałość betonu, zwłaszcza na ściskanie, która może wzrosnąć nawet o 30%. Ponadto prawidłowe użycie wibratora sprawia, że do zrobienia kompozytu można użyć mniejszej niż zazwyczaj ilości wody – drgania i tak równomiernie „ułożą” beton, zaś mniejsza ilość wody sprawi, że zaprawa szybciej wyschnie.