Metoda natryskowa – na czym polega, cechy betonu natryskowego.

Metoda natryskowa, zwana również torkretowaniem, polega na dynamicznym nakładaniu warstwy kompozytu na daną powierzchnię. Kompozyt jest nakładany specjalnymi dyszami, których budowa jest zależna od rodzaju torkretowania. Wyróżnia się dwa różne rodzaje metody natryskowej – na mokro oraz na sucho.

Metoda mokra polega na dostarczeniu tradycyjnej mieszanki betonowej za pomocą specjalnych pomp do dyszy, a następnie z dyszy na wyznaczoną powierzchnię. Taka mieszanka posiada stały skład oraz konsystencję oraz niewielkie odbicie od powierzchni, dzięki czemu prawie cały beton trafia na przeznaczone miejsce. Mokry beton, ze względu na obecność wody, praktycznie nie pyli. Niestety, sprzęt do tego typu prac jest zazwyczaj cięższy, trudniej też transportować taką mieszankę na duże odległości.

W metodzie suchej gotowa mieszanka betonowa powstaje w dyszy. Osobno trafia do niej suche kruszywo wraz z cementem, a osobno woda wraz z ewentualnymi domieszkami ciekłymi. Dopiero w dyszy, tuż przed ułożeniem betonowej warstwy, wszystkie składniki mieszają się ze sobą. Największą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość modyfikowania mieszanki już w trakcie prac budowlanych. Z tego względu jest to rozwiązanie stosowane przede wszystkim przez specjalistów, którzy potrafią na bieżąco przeprowadzać korektę składu i konsystencji nakładanego betonu w zależności od warunków zewnętrznych (nasłonecznienie, wilgotność, różne powierzchnie prac itp.). Poza tym metoda sucha pozwala na skuteczne zagęszczenie nakładanego betonu, a co za tym idzie, na obniżenie jego współczynnika w/c do koniecznego minimum.

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *