Korozja betonu – kiedy występuje i jak jej zapobiegać?

Korozja betonu występuje wszędzie tam, gdzie powierzchnia betonu lub zbrojenia narażona jest na oddziaływanie różnego rodzaju destrukcyjnych czynników. W daleko idącym uproszczeniu przyjmuje się, że istnieje trzy typy korozji betonu: fizyczna, biologiczna oraz chemiczna.

Korozja fizyczna spowodowana jest przede wszystkim procesami związanymi z kawitacją, abrazją oraz erozją betonu, a także zamarzaniem wody w jego porach. Jest stosunkowo łatwo wykrywalna, ponieważ można ją zaobserwować natychmiast po wystąpieniu destrukcyjnych czynników. O wiele trudniej wykrywalna jest korozja biologiczna. Dotyczy ona rozwoju glonów, grzybów oraz szczepów bakterii na powierzchni betonu. Samo w sobie występowanie wyżej wspomnianych organizmów nie jest czymś wyjątkowo niebezpiecznym. Niestety, dodatkowa obecność niektórych związków siarki, azotu czy węgla może sprawić, że bakterie zaczną wytwarzać różnego rodzaju szkodliwe kwasy lub inne substancje sprzyjające korozji chemicznej.

Oczywiście korozja chemiczna nie polega jedynie na niszczącym działaniu kwasów (np. siarkowego czy azotowego) na strukturę kompozytu, a szczególnie na znajdujący się w nim wodorotlenek wapnia. Jej przyczyną może być również obecność zbyt miękkiej wody (tzw. korozja ługująca), a także niektórych siarczanów tworzących sole rozsadzające strukturę betonu. Ponadto zniszczeniu może ulec zbrojenie, szczególnie stalowe, które jest szczególnie wrażliwe na obecność jonów chlorkowych.

Oczywiście kwestia różnych rodzajów korozji betonu jest o wiele bardziej skomplikowana, chociażby ze względu na karbonatyzację. W bardzo dużym uproszczeniu jest to proces, który w początkowym stadium podnosi wytrzymałość na ściskanie oraz twardość kompozytu, ale im trwa dłużej i sięga głębiej w jego strukturę, tym większe prawdopodobieństwo uszkodzenia struktury betonu i zbrojenia.

Skuteczne zapobieganie korozji betonu jest wbrew pozorom stosunkowo trudnym zadaniem, ponieważ obejmuje wiele powiązanych ze sobą działań. Należy w głównej mierze zmniejszyć porowatość mieszanki przez jej skuteczne ułożenie, zagęszczenie czy dobór składników wzbogacony odpowiednimi domieszkami oraz dodatkami. Poza tym stosuje się specjalne chemiczne powłoki ochronne, które zapobiegają wnikaniu wody, jonów kwasowych czy innych szkodliwych czynników, gwarantując przy tym możliwość swobodnego odparowania wody z betonu. Warto przy tym pamiętać, że jest to wciąż bardzo rozwojowa dziedzina budownictwa, w której ciągle powstają nowe, coraz lepsze rozwiązania, znacznie polepszające żywotność oraz pozostałe fizykochemiczne właściwości kompozytu.

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *