Murowane, kamienne, betonowe, suche, z gotowych prefabrykatów – sposobów na wykonanie murków oporowych w ogrodzie jest mnóstwo. Jaki wybrać? To już zależy od umiejętności, funduszy, które chcemy przeznaczyć na ten cel oraz przeznaczenia murku. Spełniają one bowiem w ogrodzie rozmaite cele – podtrzymują wyższe rabaty, służą do ozdoby, podtrzymania skalniaka, ukrycia nieatrakcyjnych elementów, czy też wydzielają jedną części ogrodu od drugiej.
Najprostszym rozwiązaniem jest murek oporowy suchy – do jego wykonania nie jest potrzebna zaprawa. Układa się go najczęściej z płaskich kamieni stawianych jeden na drugim – od największego do najmniejszego, a z tyłu podsypując ziemię. Można też użyć gliny jako spoiwa. Takie murki najczęściej służą do zaznaczania obrzeży rabatek i mają do 60 centymetrów wysokości.
Dużo więcej pracy będzie kosztowało postawienie murka z cegieł połączonych zaprawą. Wymagają one fundamentu (jego głębokość zależy oczywiście od wysokości murka), można je wykańczać na różne sposoby – stosując wypukłą, prostą bądź wklęsłą krawędź w szczelinie z zaprawą. Ciekawym rozwiązaniem są też murki z gotowych prefabrykatów. Są one zazwyczaj betonowe i ceramiczne i można z nich tworzyć fantazyjne, ozdobne kształty.