Jak zapobiegać pęknięciom betonu?

Pisząc o pęknięciach betonu należy pamiętać, że są one naturalnym elementem każdej betonowej powierzchni, co jest szczególnie widoczne w przypadku posadzek. Owszem, istnieje szereg sposobów, dzięki którym można minimalizować ryzyko powstawania pęknięć, ale ich całkowite wyeliminowanie jest bardzo trudne. Obecność rys może mieć negatywny wpływ na niektóre parametry betonowej powierzchni, jak np. wodoszczelność czy dźwiękoszczelność, ale o wiele bardziej szkodliwy jest brak jakiejkolwiek reakcji na ich powstawanie. Poza tym najlepszym pomysłem na walkę z pęknięciami betonu jest po prostu zapobieganie im. Można to zrobić na kilka sposobów.
Najpopularniejszym jest oczywiście stosowanie szczelin dylatacyjnych, które w przypadku tradycyjnych posadzek należy wykonać maksymalnie 48 godzin po ich ułożeniu. Oczywiście zastosowanie odpowiednio zaprojektowanej i rozwibrowanej mieszanki o niezbyt wysokim wskaźniku wodno-cementowym (ok. 0,55) z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem. Dobra jakość poszczególnych składników kompozytu także jest bardzo ważna – zanieczyszczona woda czy kruszywo, obecność materiałów organicznych lub ilastych czy niskiej jakości cement z pewnością będą mieć negatywny wpływ na wytrzymałość betonowej powierzchni
Należy także pamiętać o prawidłowym stosowaniu zbrojenia, szczególnie w pobliżu krawędzi czy naroży. Odpowiednie tempo osuszania posadzki ma równie duży wpływ na jej wytrzymałość, co prawidłowe przeprowadzenie procesu jej zacierania. Ponadto ułożony beton powinien być przystosowany do obciążeń użytkowych nie większych, niż te ujęte w fazie projektowania. Zbyt duże obciążenia z pewnością uszkodzą jego powierzchnię, podobnie jak jej nieskuteczna i nieprawidłowa pielęgnacja.
Nie zapominajmy również o podłożu. Betonowe konstrukcje, które znajdą się na niestabilnym, nieutwardzonym gruncie, z pewnością to odczują. Z tego względu odpowiednie przygotowanie podłoża uznaje się za warunek wstępny dla dobrej żywotności betonowych posadzek czy ścian. Pominięcie tej kwestii sprawi, że struktura betonowej powierzchni z pewnością zostanie narażona na pęknięcia.

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *