Jak należy właściwie pielęgnować świeży beton?

Właściwa pielęgnacja betonu jest równie ważna dla jego żywotności i ogólnych właściwości, co odpowiedni skład, ułożenie oraz rozwibrowanie. Dlatego jeżeli planujemy przeprowadzenie samodzielnych prac budowlanych, musimy pamiętać o odpowiednich konsultacjach ze specjalistami, którzy jasno ustalą zakres prowadzonych prac pielęgnacyjnych.

Rozróżnienie poszczególnych metod pielęgnacji betonu przeprowadza się w zależności od pory roku, podczas której odbywają się prace budowlane. Generalnie przyjmuje się prosty podział na prace letnie oraz zimowe. Łatwo się domyślić, że w lecie należy szczególnie chronić świeży beton przed zbyt wysokimi temperaturami, zaś zimą przed zbyt niskimi, chociaż to nie temperatury są w tym przypadku najważniejsze, a zachowanie znajdującej się w betonie wody.

Otóż w lecie beton powinien być wilgotny przynajmniej przez kilka dni, ponieważ jeżeli zbyt gwałtownie wyschnie, będzie nietrwały i ulegnie szybkiemu zniszczeniu. Wilgotność świeżo ułożonej powierzchni można uzyskać poprzez zraszanie jej kilka razy na dobę, a także dzięki stosowaniu mat i włóknin zatrzymujących wilgotność. Warto jednak pamiętać, że woda służąca do zraszania nie może być zbyt zimna, ponieważ jej zbyt niska temperatura może spowodować powstawanie pęknięć na wysychającym kompozycie. Niektórzy specjaliści zalecają również zastosowanie powłok uniemożliwiających odparowanie, np. specjalnych folii. Coraz popularniejsze jest także stosowanie specjalnych preparatów natryskiwanych na beton, których działanie polega na zatrzymywaniu odparowującej wody. Intensywny wiatr także przyspiesza wysychanie, dlatego również przed jego działaniem należy chronić wysychający kompozyt. Można to robić za pomocą wyżej wspomnianej folii.

Pielęgnacja betonu w zimie jest o wiele trudniejsza i wymaga niemałej wiedzy oraz wprawy. Ułożony kompozyt nie może wyziębić się zbyt szybko, dlatego musi być osłonięty materiałami ciepłochronnymi, a czasami wręcz podgrzewany odpowiednimi matami, ciepłym powietrzem czy promiennikami podczerwonymi. Oczywiście należy zachować umiar również w tym przypadku, ponieważ zbyt wysokie temperatury mogą zanadto przyspieszyć wysychanie kompozytu, zaś zbyt niskie – doprowadzić do zamarzania wody w betonie i rozsadzania jego struktury. Z tego względu zdecydowana większość specjalistów odradza przeprowadzanie prac budowlanych w zimie, ponieważ łatwo w tym przypadku o błąd skutkujący bardzo niską jakością betonowej powłoki lub konstrukcji.

staircase-918513_1280

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *