Jak można przyspieszyć gotowość podłoża do ułożenia podłóg betonowych?

Decydując się na budowę podłogi na gruncie należy wykonać bardzo dokładny projekt, ponieważ jest to przegroda, która narażona jest na ciągłą obecność chłodu oraz wilgoci z gruntu. Podłogę, w przeciwieństwie do np. ściany, dość trudno osuszyć, dlatego od samego początku musi być nie tylko stabilna, ale przede wszystkim odpowiednio zaizolowana. W przeciwnym wypadku czekają nas bardzo kosztowne i kłopotliwe prace remontowe. Jeżeli dodatkowo zależy nam na czasie i chcemy przyspieszyć gotowość podłoża do ułożenia betonowej podłogi, wówczas pozostaje nam zastosowanie keramzytowego kruszywa.

Keramzyt jest lżejszy od piasku, o wiele bardziej stabilny i posiada doskonałe parametry izolacyjne. Jest chemicznie obojętny, naturalny, niepalny i mrozoodporny. Ponadto jest wyjątkowo trwałym materiałem, odpornym na wszelkiego rodzaju pleśnie czy gryzonie. Jego zastosowanie sprawi, że prace budowlane ulegną znacznemu przyspieszeniu, ponieważ jedna warstwa tego materiału zastępuje trzy inne. W tym przypadku są to podsypka piaskowa, spodnia warstwa podkładu betonowego i materiał termoizolacyjny (wełna lub styropian).

Podłogę na keramzycie wykonuje się bardzo podobnie, jak tradycyjną, z posypką i styropianem/wełną, tylko o wiele szybciej i łatwiej. Otóż wystarczy ułożyć to kruszywo na gruncie. Można to zrobić luzem, czyli po prostu wysypać keramzyt na ubity grunt, można również ułożyć go bezpośrednio w workach. W pierwszym przypadku ułożoną warstwę kruszywa należy odpowiednio zagęścić, np. lekką mechaniczną zagęszczarką, a następnie pokryć cienką, usztywniającą warstewką bardzo rzadkiego betonu. Na takiej warstwie łatwiej będzie można ułożyć izolację przeciwwilgociową, a następnie zbrojenie i podłogę.

Jeżeli dla odmiany ułożymy keramzyt bezpośrednio w workach, to nie ubijamy go, tylko wypełniamy wolne przestrzenie luźnym kruszywem, a worki przecinamy usuwając z nich nadmiar powietrza. Worków nie pokrywamy warstwą betonu, tylko bezpośrednio na nich układamy izolację przeciwwilgociową. Dalsze prace są takie same, jak w przypadku tradycyjnej podłogi – zbrojenie, dylatacje, betonowa szlichta.

Dzięki użyciu keramzytowego kruszywa układanie podłogi przebiegnie szybciej, a podłoże pod nią będzie przygotowane równie dobrze, co w przypadku prac przeprowadzonych w tradycyjny sposób.

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *