Jak działają środki do powierzchniowej pielęgnacji betonu?

Środki do pielęgnacji betonu mają za zadanie skutecznie chronić przed szkodliwym wpływem warunków zewnętrznych. Często tworzą na jego powierzchni ochronną warstwę odpowiadającą za zatrzymanie wilgoci, redukującą pękanie betonu.

W dość dużym uproszczeniu środki powierzchniowej pielęgnacji betonu można podzielić na trzy grupy. Do pierwszej należą roztwory wielkocząsteczkowych związków i organicznych rozpuszczalników, do drugiej wodne emulsje będące wodnymi dyspersjami substancji organicznych, zaś do trzeciej – żywice o niskiej lepkości. Różnią się oczywiście składem, właściwościami oraz sposobem nanoszenia na betonową powłokę, niemniej jednak ich rola jest taka sama.

Otóż dojrzewającemu betonowi należy zapewnić odpowiednie warunki cieplno-wilgotnościowe. Jest to szczególnie ważne w wietrznej oraz suchej pogodzie, gdzie odparowanie wody może przebiegać zbyt szybko. Tym samym w powierzchniowej warstwie kompozytu zakłóceniu ulegnie proces hydratacji cementu, co sprawia, że powierzchnia betonu jest osłabiona, mniej odporna na działanie zewnętrznych czynników, a także spękana.

Środki powierzchniowej pielęgnacji betonu po prostu zapobiegają nadmiernemu i niekontrolowanemu odparowaniu wilgoci, a tym samym przeciwdziałają osłabieniu wierzchniej warstwy kompozytu. Mogą być stosowane przy każdego rodzaju pracach budowlanych, jednakże ich rodzaj oraz sposób nakładania warto ustalić ze specjalistą. W przeciwnym wypadku nie spełnią swojej roli.

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *