Jak dobrać środek antyadhezyjny do betonu?

Środek antyadhezyjny jest stosowany w celu uniknięcia niepożądanych efektów związanych z niekontrolowanym zastyganiem betonu w szalunku. Substancje posiadające właściwość zapobiegania adhezji, czyli zjawiska łączenia się powierzchni ciał, stosowane są praktycznie wszędzie tam, gdzie chce się bezproblemowo uwolnić wyrób z formy (tworzenie ceramiki, szkła, modelowanie tworzyw sztucznych).

Jak dobierać środki antyadhezyjne?

Gdy beton zostanie już wylany do odpowiedniej formy, zaczyna się proces jego zastygania, w trakcie którego dochodzi do powstania wodorotlenku wapniowego. Jest on zasadą o działaniu żrącym, które doprowadza do silnego zawiązania pomiędzy cząsteczkami betonu i formy. Skutkiem może być znaczna deformacja wyrobu oraz wykroju, dlatego stosuje się odpowiednio dobrany preparat antyadhezyjny, który wspomaga oddzielanie powierzchni betonowego wyrobu oraz jego matrycy.

Należy dokonać wyboru środka antyadhezyjnego bazując na kilku ważnych kryteriach. Jednym z nich jest higroskopijność formy, którą można podzielić na nasiąkliwą i nienasiąkliwą. Nie bez znaczenia pozostaje temperatura, jaka cechuje otoczenie. Przy betonowaniu odbywającym się w wysokiej temperaturze musimy uważać na przesuszenie betonowej powierzchni. Natomiast w trakcie zimy należy wystrzegać się stosowania emulsji wodnych, gdyż mogą one zwyczajnie się przemrażać.

Pod uwagę należy wziąć fakt, że substancje antyadhezyjne cechują się swoim krótkim terminem przydatności. Jeżeli dana forma poddawana jest czyszczeniu, to środek przeciwko adhezji powinien wykazywać odporność na działanie wody.

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *