Ekran akustyczny to konstrukcja stawiana w celu stworzenia zapory akustycznej przy torach kolejowych, autostradach, drogach szybkiego ruchu lub w przypadku wyjątkowo ruchliwych ulic. Dobra izolacyjność akustyczna oraz współczynnik pochłaniania dźwięku możliwie bliski wartości 1, czyli w tym przypadku wartości maksymalnej, w dużym stopniu zależy od tworzywa zastosowanego przy tworzeniu ekranu. Jedne z najlepszych właściwości posiada beton architektoniczny GRC, którego struktura wzbogacona jest włóknem szklanym.
Co decyduje o zastosowaniu GRC w ekranach dźwiękochłonnych?
Beton GRC rozprasza hałas, jaki generowany jest w pobliżu często wykorzystywanych połączeń infrastruktury drogowej. Skutecznie tłumienie dźwięków odbywa się już przy zastosowaniu płyty o grubości jedynych 9,3 milimetrów, co jest bardzo dobrym wynikiem.
Poza tym GRC wykorzystywany jest do budowy innych składowych elementów miejskiej infrastruktury. Materiał ten cechuje się wysoką estetyką wykonania oraz wytrzymałością. Jego plastyczność pozwala dopasować wygląd danego ekranu akustycznego do architektury budynków znajdujących się w otoczeniu.
Wykorzystanie betonu GRC to sposób na urzeczywistnienie najbardziej kreatywnych planów zagospodarowania miejskiego terenu. W zależności od pomysłu, ekran akustyczny wykonany z betonu GRC może wtapiać się w tło lub stanowić ciekawy element otoczenia, który przykuwa oko i podnosi atrakcyjność danego miejsca, izolując go od miejskich lub drogowych hałasów.