Adhezja to zjawisko oznaczające łączenie się cząsteczek powierzchni dwóch różnych ciał lub dwóch różnych faz (ciekłych lub stałych). Proces ten jest niepożądany w przypadku nadawania kształtu pewnym materiałom za pomocą formy. Jeżeli dojdzie do adhezji, to bardzo prawdopodobnym jest, że w trakcie uwalniania wyrobu z formy dojdzie do zniekształcenia jednego lub drugiego elementu. Dlatego stosuje się środki antyadhezyjne, których działanie ma zminimalizować niekorzystne skutki tego procesu.
Charakterystyka środków antyadhezyjnych do betonu
Na wstępie należy zaznaczyć, że nie istnieją konkretne zalecenia techniczne stawiane środkom antyadhezyjnym, jednak istnieją odnośnie nich pewne wymogi. Takie preparaty nie mogą szkodliwie działać na beton oraz na formę, czyli najczęściej na szalunek. Nie mogą również celowo zmieniać barwy czy jakości kompozytu. Według tych zaleceń, za środek antyadhezyjny jest uznawana każda substancja, działająca w sposób zapobiegający adhezji, która nie posiada niekorzystnego wpływu na elementy stosowane podczas formowania. Na rynku możemy spotkać się z preparatami antyadhezyjnymi w postaci substancji o oleistej strukturze, pochodzenia mineralnego lub roślinnego. Nierzadko występują one również w formie wygodnych w aplikacji past na bazie żywicy lub wosku.
Warto również pamiętać, że środki antyadhezyjne dobiera się nie tylko ze względu na rodzaj betonu czy szalunku, ale również ze względu na warunki technologiczne towarzyszące betonowaniu. Inny preparat zostanie użyty w przypadku nienasiąkliwego materiału, z którego zbudowana jest forma, a inny w przypadku materiału nasiąkliwego.