Czym malować beton?

Istnieje kilka rodzajów farb do betonu. Najpopularniejsze z nich to farby epoksydowe, akrylowe, akrylowo-silikonowe oraz uretanowo-alkidowe.

Farby epoksydowe są wodorozcieńczalnymi preparatami, na które składają się dwa różne składniki, łączone ze sobą ok. 30 minut przed rozpoczęciem malowania. Poza świeżym betonem pozostałe powierzchnie powinno się zagruntować przed nakładaniem kolejnych warstw farby – zazwyczaj dwie wystarczą. Do tego, żeby nałożona powłoka uzyskała najlepsze właściwości ochronne, potrzeba zazwyczaj kilku dni. Są to dość ekonomiczne preparaty (do 0,2 l/m2 powierzchni), stosunkowo wytrzymałe na ścieranie.

Farby akrylowe produkowane są z żywic akrylowych. Ich powłoka może być matowa, błyszcząca lub satynowa. Są równie wydajne, jak epoksydowe, ale pomalowana posadzka może być użytkowana już po 2 dobach. Nie należy ich stosować na stare, nieusunięte powłoki epoksydowe lub poliuretanowe.

Kolejny rodzaj farb, czyli akrylowo-silikonowe, pod kilkoma względami różnią się od akrylowych. Przede wszystkim pomalowana nimi powierzchnia jest gotowa do użytku już w kilka godzin po naniesieniu ostatniej warstwy. Poza tym składają się, jak sama nazwa wskazuje, z dwóch rodzajów składników – silikonowej żywicy i akrylowego kopolimeru. Niestety, są stosunkowo mało odporne na ścieranie. Ponadto występują w bardzo ograniczonej palecie barw i nie mogą być stosowane na powierzchnię pomalowaną wcześniej nieusunięta polimerową powłoką.

Ostatni z omawianych rodzajów farb, czyli uretanowo-alkidowe, są prawdopodobnie optymalnym wyborem we wnętrzach mieszkalnych. Są bardziej ekonomiczne od wyżej wspomnianych farb (do 0,15 l/m2) i już kilkanaście godzin po ich naniesieniu można użytkować pomalowaną nimi posadzkę. Są również bardzo odporne na ścieranie i oferują dość dużą paletę kolorystyczną. Rozcieńczane są benzyną lakierniczą, ale posiadają łagodny zapach.

Warto pamiętać, że każda z wyżej wymienionych farb spełni swoją rolę jedyne wówczas, gdy zostanie naniesiona zgodnie z zaleceniami producentów. Oznacza to, że farby muszą być odpowiednio rozcieńczone oraz nanoszone w określony sposób. Kluczowa jest w tym przypadku jakość podłoża, które musi być nie tylko suche, czyste oraz odtłuszczone, ale przede wszystkim dobrze zagruntowane. Warunki zewnętrzne również są ważne, ponieważ zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura aplikacji z pewnością obniży trwałość naniesionej warstwy.

hotel-226131_1280

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *