Wykonywanie fundamentów na terenie otoczonym przez inne budynki jest ryzykowne, jednak w niektórych sytuacjach niezbędne. Szczególne zagrożenie dotyczy terenów miejskich, które charakteryzuje gęstość występujących zabudowań. W celu ograniczenia przemieszczeń gruntu stosuje się różne zabezpieczenia, wśród których dużą skutecznością cieszą się ściany szczelinowe. Pozwalają one na przeprowadzanie prac związanych ze stawianiem fundamentów w bezpośrednim sąsiedztwie innych budowli.
Ściany szczelinowe – cechy i zastosowanie
Wykonanie ścian szczelinowych wymaga specjalnych warunków oraz zastosowania odpowiedniego sprzętu. Ich budowa odbywa się za pomocą metody betonowania podwodnego, która polega na wpompowaniu betonu do zazbrojonej szczeliny przez specjalną rurę.
Ściany szczelinowe, oprócz minimalizowania ryzyka związanego z przemieszczaniem się gruntu, pozwalają na prowadzenie bezpiecznych prac na terenach mocno nawodnionych, na których stosowany jest beton wodoszczelny. Wykorzystanie ścian szczelinowych jest szczególnie pomocne w przypadku konstrukcji starych, będących budowlami mało odpornymi na wstrząsy.
W wielu przypadkach ściany szczelinowe stanowią element konstrukcji całego przyszłego budynku, w związku z czym ich zastosowanie niesie ze sobą podwójną korzyść. Nie tylko grunty wkoło zostają umocnione, lecz również sam czas i koszty postawienia budowli ulegają znacznemu zredukowaniu.