Cement jest jednym z rodzajów spoiw, podstawowym materiałem wiążącym, stosowanym w budownictwie do wytwarzania zapraw oraz betonu. Proces jego otrzymywania opiera się na wypalaniu surowców mineralnych (margiel lub glina i wapień), a następnie mieleniu tak powstałego klinkieru z gipsem lub innymi dodatkami.
Rodzaje cementu
Cement, ze względu na sposób jego produkcji i skład, zasadniczo możemy podzielić na kilka grup. Pierwszą z nich jest cement portlandzki – otrzymywany w wyniku zmielenia klinkieru cementowego z gipsem. Jest to obecnie zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj spoiwa.
Drugim rodzajem jest wieloskładnikowa odmiana cementu portlandzkiego, w skład której może wchodzić, poza klinkierem oraz gipsem, nawet do 35% różnych dodatków: pucolany, popiołów, żużla czy łupka palonego.
Kolejnym rodzajem jest cement hutniczy (otrzymywany z klinkieru portlandzkiego, granulowanego żużla wielkopiecowego oraz regulatora czasu wiązania – gipsu, REA-gipsu, lub anhydrytu). Cement hutniczy różni się od poprzednich większą odpornością na działanie siarczanów, ma również wolniejszy przyrost wytrzymałości oraz niższe ciepło hydratacji.
Następnym typem cementu jest cement pucolanowy, otrzymywany z klinkieru portlandzkiego, pucolany i siarczanu wapnia. Wykonany z niego beton ma o wiele wyższą wytrzymałość od tradycyjnych kompozytów, co jest wykorzystywane m.in. podczas wznoszenia obiektów w kompleksach oczyszczalni ścieków.
Ostatnim z omawianych rodzajów są cementy do specjalnych zastosowań. Wśród nich możemy znaleźć m.in. stosowany w betonach architektonicznych cement biały, używany w niskich temperaturach cement glinowy czy cement niskoalkaliczny, zapobiegający zniszczeniu struktury betonu pod wpływem wody, stosowany np. do budowy dróg czy mostów.