Beton miotełkowany to rodzaj betonu poddanego działaniu specjalnej technologii, która pozwala nadać jego powierzchni właściwości antypoślizgowych, a przy tym uzyskać swego rodzaju efekt dekoracyjny. Umieszczanie nieregularnych wgłębień w płytach betonowych jest również stosowane na ulicach i chodnikach w celu usprawnienia spływania wody.
Jak dochodzi do powstania betonu miotełkowanego?
Stosowanie odpowiednich narzędzi podczas miotełkowania betonu zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Producenci stosują szczotki wykonane z włókien drucianych, tworzyw sztucznych, nylonu lub włosia końskiego. Miotełkowanie odbywa się od jednego do drugiego końca płyty, po czym ruch jest powtarzany od punktu wyjściowego. W zależności od tego, czy chcemy uzyskać efekt równych lub nieregularnych wgłębień, ruchy szczotką mogą być wykonywane na prosto lub poddane falowaniu. Do uzyskania bardziej artystycznego wzoru zdecydowanie poleca się tę drugą technikę.
W celu zachowania odporności betonu na czynniki zewnętrzne poleca się jego odpowiednią impregnację, którą należy przeprowadzić, gdy beton już dojrzeje.
Miejscami wykorzystania betonu miotełkowanego są zarówno przestrzenie prywatne, jak i publiczne. Najczęściej są to rampy, schody, podjazdy, chodniki czy deptaki, czyli obszary, na których zależy nam na zachowaniu właściwości antypoślizgowych.