Jak przebiega proces produkcji betonu?

Proces produkcji betonu jest wbrew pozorom stosunkowo skomplikowany. Nie wystarczy po prostu umieścić w odpowiednich urządzeniach wszystkich koniecznych składników betonowej mieszanki. Należy to zrobić w dobrej kolejności, pamiętając o prawidłowej ilości poszczególnych składników oraz czasie przygotowania zaprawy. Każdy z tych czynników ma ogromny wpływ na końcowe właściwości kompozytu.

Najpierw, w oparciu o specyfikację betonu oraz stosowne badania, ustala się recepturę mieszanki. Każdy z jej podstawowych elementów, czyli cement, kruszywo i woda musi spełniać dość restrykcyjne normy. Następnie dobiera się domieszki oraz dodatki, których obecność jest tak samo ważna, jak odpowiednie proporcje kruszywa i cementu. Poszczególne składniki, w zależności od zastosowania kompozytu, dozowane są ręcznie lub automatycznie, za pomocą komputera. Poza tym podlegają ciągłej kontroli osoby odpowiedzialnej za jakość betonu. W następnej kolejności składniki mieszanki trafiają w odpowiedniej kolejności do mieszarek, gdzie powstaje beton. W większości przypadków beton jest powtórnie mieszany podczas transportu na plac budowy lub do innego miejsca docelowego, chociaż niekiedy nie jest to konieczne.

Oczywiście każdy wytwórca posiada własną infrastrukturę przemysłową służącą do produkcji betonu. Nie powstaje on w pojedynczych urządzeniach, ale w całych kompleksach produkcyjnych, składających się nie tylko z mieszarek, ale również z podajników, zasobników, dozowników czy odpowiednio przystosowanych miejsc składowania.

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *