Czym jest beton komórkowy?

Beton komórkowy jest popularnym materiałem budowlanym przyjmującym najczęściej postać pojedynczych bloczków, rzadziej belek, pustaków stropowych czy płyt stropowych oraz dachowych. Zazwyczaj wykorzystywany jest do budowy ścian, chociaż może również służyć m.in. do budowy nadproży, stropów czy słupków w ściance kolankowej.
Podstawową różnicą pomiędzy tradycyjnym kompozytem a betonem komórkowym jest obecność gazu, dzięki czemu beton komórkowy uznawany jest za lekki kompozyt. Gaz może trafić do mieszanki betonowej dzięki jej spienieniu, spowodowanym użyciem proszku aluminiowego lub dodatków pianotwórczych. W obydwu przypadkach dodatki reagują z pozostałymi składnikami mieszanki, wśród których znajduje się również m.in. wapno. Reakcje chemiczne wewnątrz mieszanki sprawiają, że wydzielają się w niej pęcherzyki gazu, dzięki czemu nabiera ona pożądanych właściwości.
Otóż beton komórkowy jest lżejszy i tańszy od tradycyjnego. Ze względu na swoją strukturę jest również łatwiejszy w obróbce. Obecność gazu sprawia, że beton komórkowy stanowi doskonały budulec termoizolacyjny, zaś dzięki dużym, prefabrykowanym bloczkom prace budowlane postępują bardzo szybko. Poza tym można z niego budować nie tylko większość rodzajów ścian (wewnętrzne i zewnętrzne, nośne i działowe itp.), ale także półki czy obudowy do kominków. Istnieje wiele odmian betonu komórkowego, różniących się od siebie m.in. gęstością. Klasy gęstości najpopularniejszych odmian przyjmują wartości w przedziale od 300 do 700 kg/m3. Ponadto jest to materiał ogniotrwały.
Niestety, posiada beton komórkowy również kilka wad. Ze względu na swoją porowatą strukturę jest dość nasiąkliwy, przez co źle znosi obecność wilgoci, a jeżeli jest z niskiej jakości materiałów, również mrozu. Poza tym jest bardziej miękki i mniej wytrzymały na ściskanie od tradycyjnego kompozytu. Z tego względu raczej nie powinno się go stosować do budowy ścian fundamentowych czy jako materiału elewacyjnego. Beton komórkowy również niezbyt dobrze izoluje akustycznie, zaś obecność pęcherzyków gazu przyspiesza korozję niezabezpieczonego zbrojenia, które może się w nim znaleźć.
Są to jednak przeszkody, które bardzo łatwo obejść, np. dzięki odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej, dobrze przeprowadzonym pracom murarskim czy wysokiej jakości powłokom elewacyjnym. Dzięki temu beton komórkowy jest coraz popularniejszym materiałem budowlanym, którego niezbyt wysoka cena jest z pewnością dodatkowym atutem.

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *